طراحی سایت

 

وب سایت اصطلاحا به فضایی دراینترنت گفته می شود که از مجموعه هایی ازاسناد، اطلاعات، متن، رنگ، گرافیک، لینک و قالب بندی تشکیل شده است .

طراحی سایت یا همان ایجاد یک پایگاه اینترنتی برای ارائه خدمات، فروش محصول یا اطلاع رسانی است .

طراحی وب سایت یک پروسه است که از لایه سازی صفحا ت وب، تولید محتوا، طراحی گرافیکی و رعایت اصول سئو و بهینه سازی سایت تشکیل شده است .

چنانچه قصد دارید سایت قدرتمند و حرفه ایی داشته باشید و با استفاده از آن خدمات و محصولات یا هرموضوع دیگری را در صدر اول نتایج گوگل مشاهده کنید باید تمام اصول فنی و ظاهری طراحی یک وب سایت را رعایت کنید .

وب سایت ها معمولا با یک نام که به آن دامنه (Domain) گفته می شود فراخوانی می شوند. و همچنین محتویات وب سایت ها معمولا بر روی کامپیوتری به نام سرور قرار دارد.

دامنه چیست وعملکرد آن چیست ؟

دامنه آدرس وب سایت شما است کاربران برای مشاهده سایت شما آدرس سایت شما را در گوگل جست و جو می کنند . نام دامنه ها یکتا هستند به این معنی که هر نفر در کل دنیا می تواند فقط از یک نام استفاده کند و هیچ شخص دیگری نمی تواند همان دامنه را ثبت کند چون قبلا ثبت شده است .

سوالات زیادی در رابطه با دامنه مطرح می شود مثلا:

آیا بیش از یک دامنه می شود خریداری کرد ؟

بله شما می توانید هر چند تا که دامنه نیاز دارید خریداری کنید. محدودیتی در انتخاب دامنه وجود ندارد.

آیا می شود دامنه خریداری شده را واگذار کرد ؟

بله شما می توانید نام دامنه خود را به فروش برسانید. برای نام دامنه های قدیمی و خوب تقاضاهای زیادی وجود دارد.

اگر شما می خواهید دامنه ی خودتان را به فروش برسانید می توانید از سایت rond. Ir 

استفاده کنید.

نام های دامنه اولین و دومین سطح چیست ؟

اولین نوع دامنه دات کام (com) نام دارد و معرفی شده است سطح اول و یا TLD شناخته می شود. دامنه های سطح اول تنها شامل پسوند شناخته می شوند؛ دامنه های سطح اول تنها شامل پسوند می باشند .

دامنه های سطح دوم یا  LDS2 نام دامنه هایی هستند که شامل یک سطح بعد از پسوند هایی مثل :com یا co می باشد. (  به عنوان مثال com،au یک فرمت نام دامنه سطح دوم می باشد یک پسوند بعد از .com می باشد که وب سایت اصلی در استرلیا را نشان می دهد.

برای طراحی یک سایت نیاز به سرور خواهید داشت که در اینجا در مورد آن صحبت خواهیم کرد .ابتدا به  تعریف سرور و کاربرد آن می پردازیم.

همان طور که می دانید یک سایت از چندین صفحه تشکیل شده است؛ سوالی که در این قسمت مطرح می شود این است که این صفحه چگونه ساخته می شود و از چه چیزی تشکیل می شود.

سرور چیست و چه کاربردی دارد؟

سرور معمولا به لحاظ سخت افزاری یک کامپیوتر قدرتمند است که به واسطه ی یک سری ملزومات قادر است یک یا چند سایت را میزبانی کند این سرور ها معمولا در مکانی به نام دیتا سنتر حفاظت و نگهداری می شوند؛ سرور در شبکه دیتا سنتر به اینترنت بسیار پایدار و سریع وصل می شود تا بتواند کارایی مناسبی داشته باشد؛ و همچنین آی پی اختصاصی بر روی آن ست می شود. تا در دسترس عموم در سطح اینترنت قراربگیرد.

اقدامات مورد نیاز دیگری صورت می گیرد مانند نصب سیستم عامل، پیکربندی و غیره به صورت Remote و از راه دور قابل انجام خواهد بود.

سرور اگر به صورت کلی و واحد در اختیار گرفته شود به آن سرور اختصاصی گفته می شود و اگر سرور مورد نظر با ابزار های نرم افزاری خاص به چند بخش تقسیم شود هر بخش از آن را سرور مجازی می گویند. سرور مجازی به صورت نرم افزاری از سرور اختصاصی گرفته  می شود.

هاست چیست؟

هاست یکی دیگر از موارد مورد نیاز در طراحی سایت می باشد. هاست به معنی میزبان است و به محیط مجازی تعلق دارد که بر روی یک سرور برای یک سایت تدارک دیده می شود. ممکن است بر روی یک سرور یک یا چند صد سایت و حتی بیشتر میزبانی شود و تعداد سایت های روی یک سرور به قدرت پردازنده و رم و فضای سرور و همچنین میزان استفاده وب سایت ها از این منابع بستگی دارد.

نرم افزار های مورد استفاده در طراحی سایت

نرم افزار های که در طراحی سایت مورد استفاده قرار می گیرند معمولا به دو دسته تقسیم می شوند؛ نرم افزار هایی برای طراحی فایل های گرافیکی و پوسته سایت و دیگر المان های مورد نیاز  و دیگری مربوط به برنامه نویسی و کد نویسی HTML و دیگر کد های مورد نیاز در طراحی سایت می باشد.